متاورس را می توان یک فضای مشترک مجازی که از ترکیب واقعیت فیزیکی، بازی های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال حاصل می شود، تعریف کرد که کاربران را قادر می سازد به صورت مجازی با هم در تعامل باشند.

عصر ایران – گوشی هوشمند، رایانش ابری، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و بلاک‌چین برخی از نمونه های انقلابی هستند که در گذشته توجه دنیای فناوری را به خود جلب کرده اند. “متاورس” (Metaverse) یکی از جدیدترین واژه های کلیدی در دنیای فناوری محسوب می شود و چنان توجهات را به سوی خود جلب کرده که به یک هدف کلان برای بسیاری از غول های فناوری جهان تبدیل شده است.

تعریف متاورس

واژه متاورس از دو قسمت متا به معنای ماورا و ورس به معنای دنیا تشکیل شده و معنای تحت الفظی این واژه دنیای ماورا است.

متاورس در سال 1992 در رمان علمی‌تخیلی “تصادف در برف” (Snow Crash) نوشته نیل استفنسون استفاده شد. از آن زمان، واژه متاورس برای توصیف انواع نوآوری های متمرکز بر خلق یک واقعیت مجازی پایدارتر که به زندگی فیزیکی و واقعی ما نفوذ می کنند، استفاده شده است.

از آنجایی که مفهوم متاورس خود هنوز در حال رشد است، چندین تعریف برای توصیف آن وجود دارد. به عبارت ساده، متاورس یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با افراد دیگر یا شخصیت های دیجیتالی (مجازی) در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، انجام بازی، رسیدگی به امور کاری و تجاری، یا معاشرت را می دهد.

متاورس را می توان یک فضای مشترک مجازی که از ترکیب واقعیت فیزیکی، بازی های آنلاین، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ارزهای دیجیتال حاصل می شود، تعریف کرد که کاربران را قادر می سازد به صورت مجازی با هم در تعامل باشند.

هر برنامه، خدمات، یا بستری که به شما اجازه می دهند با انسان های دیگر یا شخصیت های دیجیتالی در یک دنیای مجازی تعامل داشته باشید، متاورس را تشکیل می دهد. از بازی پوکمون گو، که از واقعیت افزوده استفاده می کند، تا اتاق های کار هورایزن فیس‌بوک که امکان همکاری مجازی را فراهم می کنند، زیربناهایی برای آنچه متاورس می تواند در آینده باشد، محسوب می شوند.

فناوری های مورد استفاده در متاورس

در شرایطی که طیف گسترده ای از فناوری ها می توانند در متاورس دخیل باشند، موارد اصلی شامل واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، واقعیت ترکیبی، متااِسپیس، و واقعیت کمک شده می شوند.

نکته ای کلیدی که باید به آن توجه داشت این است که متاورس فقط واقعیت مجازی نیست. در عوض، واقعیت مجازی یکی از عوامل کلیدی محرک متاورس است و می تواند یکی از اجزا سازنده نقشه راه آن باشد.

در حالت ایده‌آل، ممکن است برای تجربه متاورس در آینده نیازمند استفاده از هدست های واقعیت مجازی مانند آکیولس ریفت یا سونی پلی استیشن وی‌آر نباشیم. در حال حاضر، به کمک هدست های واقعیت مجازی یا دستگاه های دیگر که به ما اجازه تعامل با شخصیت های دنیای مجازی را می دهند، نیاز داریم و این نیاز ممکن است در آینده همچنان وجود داشته باشد.

در متاورس چه کاری می توانیم انجام دهیم

می توانید تمام اشکال جلسه ملاقات ، متینگ ، سمینار ، کنفرانس و …. خرید کردن ، سرمایه گذاری کردن و تمام اشکال بازی و …. را انجام دهید البته این آغاز زندگی برخط است
چیزی که اتفاق می افتد تجمیع و هم افزائی همه امکانات برخط دریک جهان یکپارچه مجازی است که شما را قادر میسازد زندگی مجازی خود را برای تسهیل زندگی حقیقی بکاربگیرید. البته الان خیلی زود است که در مورد کاربردهای واقعی آن در تا سال ۲۰۲۵ که به بلوغ میرسد صحبت کنیم اما الان می توانید به یک کنسرت مجازی یا یک سفر آنلاین بروید، یک اثر هنری مجازی خلق کنید، یا از نمایشگاهی در آن سردنیا بازدید کنید و خرید کنید ، مثلا اگر لباس میخرید میتوانید انرا امتحان هم بکنید!!
دورکاری هم اشکال جدیدی به خود میگرید مثلا افراد بجای دیدن و شنیدن می توانند بصورت مجازی در یک دفتر کار باشند و همدیگر را در یک جا ببینند باهم کار کنند ، حرف بزنند و خوش بگذرانند.
اما بازهم فیسبوک که برند خود را متا نام گذاری کرده است نرم افزاری برای دفتر کار مجازی یا اتاقکارهای مجازی بنام هاریزون ورک رومز(Horizon Workrooms) راه اندازی کرده است که با استفاده از واقعیت مجازی بنام اوکیولس (Oculus) اجرا میشود
رقیب متاورسی متا یا فیسبوک سابق امروز شرکت آقای گیتس است ، مایکروسافت هم که رقیب سرسخت خود یعنی استیو جابز را از دست داده است ، حالا دوش به دوش مارک زاگربرگ جوان پیش میرود و اِن‌ویدیا (Nvidia) را برای تسخیر متاورس آماده کرده است .
البته این همه ماجرا نیست بلکه اشکالاتی هم هنوزحل نشده است البته بقول مرحوم مغفور استیوجابز “هنوز
بطور مثال متاورس یک فضا یکپارچه مجازیست و کلیه کسب و کارها و شرکتها باید از استاندارهای مشخصی برای ارائه فضاهای زیر مجموعه خود استفاده کنند تا این یگانگی برپا باشد و به اصطلاح ارور ندهد اما هنوز بر سراین استاندارد به توافق نرسیده اند و هنوز نحوه اتصال بسرتهای آنلاین یا پلتفرمهای آنلاین به یکدیگر شناسائی نشده است.