عبارت پشتیبان گیری (Backup and Restore) در این چند دهه اخیر هم معنی با محافظت اطلاعات درامده است و از طریق چندین متد به دست می آید. برنامه هایی ایجاد شده اند تا اعمال عملیات پشتیبان گیری و بازگردانی کاهش یابد. پشتیبانی از داده ها فقط یکی از راه محافظت داده ها است، و شاید در صورتی که با دقت طراحی و تست نشود سطح دلخواه در بازگردانی داده ها و فاجعه ها یکسان نباشد .

هدف این است که کپی از داد ها داشته باشیم تا در صورتی که داده ها مشکلی برایشان پیش امد بتوان انها را باز گردانی کرد.هر چند این موضوع یک هدف نیست بلکه یکی از اهداف مراقبت از داده ها است .تست کردن پشتیبان گیری به اندازه بازگردانی داده ها اهمیت دارد. بدون تست گارانتی دادن غیر ممکن است.

انواع پشتیبان گیری

پشتیبانی داده ها گاهی با داده های آرشیو شده اشتباه گرفته می شود. در صورتی که این ۲ با هم متفاوت هستند. پشتیبان گیری کپی دوم از داده است برای محافظت از داده ها. برعکس ارشیو ، داده اولیه است که به یک جایی که ارزان تر است (برای نگهداری) برای مدت طولانی نگهداری می شود.رایج ترین راه های پشتیبانی عبارتند از : کامل ، اینکریمنتال ، پشتیبان گیری دیفرنشیال .پشتیبانی دیگری مثل پشتیبانی کامل مصنوعی، Reverse ، محافظت از داده های افزایش یافته و … .

پشتیبان گیری کامل Full Backup :

ساده ترین و کامل ترین انواع پشتیبانی ، پشتیبانی کامل است. همانند اسمی که دارد این نوع پاز کل داده ها کپی میگیرد و در یک مدیا دیگر نگهداری می شود.  مثل CD  DVD ، نوار و … . مزیت اصلی آن این است که تمام کپی ها از داده در مجموعه ای از مدیا ها جمع می شود. بازده این کار کمترین زمان بازگشت داده را دارد. یکی از عیب های این نوع، این است که وقت بیشتری نسبت به بقیه میگیرد تا یک بار پشتیبان گیری کند و نیاز به حجم بیشتر است.

Incremental Backup :

یکی دیگر از انواع پشتیبانی ، پشتیبان گیری اینکریمنتال است. این نوع داده هایی را کپی میکند که از بعد از اخرین پشتیبانی تا الان تغییر کرده است. این کار  را به راحتی توسط تاریخ تغییر داده ها یا تاریخ تمبر اصلاح شده از زمان اخرین پشتیبانی. برنامه های پشتیبانی از زمان و تاریخ استفاده می کنند  تا فایل ها را دنبال کنند و تغییرات را ثبت کنند . به دلیل اینکه  اینکریمنتال از کپی قبلی به بعد کپی میگیرد و میتوان هر چند وقت یکبار ران شود. و اخرین تغییرات را ثبت کند. این روش حجم کمتری دارد و سریع تر بازگردانی می شود و تعداد مدیا کمتری برای ذخیره می خواهد .

Differential Backup :

این مدل پشتیبانی همانند اینکریمنتال است . فقط فرقش این است که هر بار از اخرین full backup به بعد پشتیبان گیری میکند . همچنین داده و زمان بیشتری نسبت به اینکریمنتال ذخیره می کند ، در حالی که نسبت به full backup زمان و حجم کمتری نیاز دارد.

انواع پشتیبان گیری اینکریمنتال:

اینکریمنتال Forever forward

این مدل زیر مجموعه اینکریمنتال است که هر روز نسبت به تغیییرات روز قبل backup  میگیرد. یکی از معایب این مدل این است که اگر داده یا بک آپی  corrupt  شود کل پکیج غیر قابل استفاده میشود و بازگردانی امکان پذیر نیست.

 اینکریمنتال Forward

همانند forever forward  است فقط هر چند روز یکبار با توجه به نیاز یک full backup میگیریم تا در صورتی که داده ای corrupt  شد کل بکاپ نپرد و بتوان عمل restore را انجام داد. سرعتش نسبت به قبلی کمتر است اما امن تر و قابل اعتماد تر است.

 اینکریمنتال Revers

این مدل یکی از بهترین مدل های پشتیبان گیری است این مدل برعکس قبلی است و هر بار که backup میگیرد به full backup اتچ میشود و داده ها با هم جمع می شوند این حالت سرعتش نسبت به دومی بیشتر است اما نسبت به اولی کند تر است.

۲ مدل از انواع پشتیبان گیری فرعی

  •  Copy Backups

تمام فایل ها و فولدرهای انتخابی بک آپ گیری می شوند .کپی بک آپ از archive attribute هیچ استفاده ای نمی کند ؛ یعنی نه تغییر میدهد نه فایل ها را براساس آن انتخاب می کند .Copy backup برای بک آپ گیری زمان بندی شده (scheduled backups) مورد استفاده قرار گرفته نمی شود . این نوع بک آپ گیری برای انتقال داده بین سیستم ها یا ساختن یک بایگانی copy شده از تمام داده ها بسیار مفید می باشد .

  • Daily Backups

تمام فایل ها و فولدرهایی که در طول روز تغییر کرده اند براساس تاریخ تغییر فایل بک آپ گرفته می شوند.همچنین از archive attribute هیچ استفاده ای نمی شود .اگر شما می خواهید از تمام فایل ها و فولدرهایی که در طول روز تغییر کرده اند بک آپ بگیرید بدون تأثیر در schedule بک آپ گیری خود، از Daily Backup استفاده کنید .